INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stefan Plater-Zyberk  

 
 
1891-07-31 - 1943-02-09
 
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Plater-Zyberk Stefan (1891–1943), artysta fotografik. Ur. 31 VII w Kurtowianach w pow. szawelskim, był synem Ludwika Wiktora, powiatowego marszałka szlachty i dyrektora Wileńskiego Banku Ziemskiego, oraz Teresy z Zamoyskich, bratem Antoniego (zob.). Ukończył gimnazjum w Wilnie. W politechnice w Rydze odbył studia na wydziale architektury. Za udział w Kownie w Polskiej Organizacji Wojskowej był czas jakiś więziony przez władze litewskie. Ochotniczo walczył podczas wojny polsko-radzieckiej w 1920 r. Kształcił się następnie w malarstwie w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zorganizował agencję i archiwum fotograficzne «Photo-Plat» i był kierownikiem tej własnej firmy w Warszawie przy Nowym Świecie 57. Brał udział w pracach polskich artystów fotografików. Rozgłos przyniosła mu (1927) jubileuszowa wystawa Tow. Krajoznawczego pt. «Piękno Polski». Zabłysnął zdjęciami «o wizji nieskrępowanej (…) realistycznym pozorem rzeczywistości, lecz syntetycznie konstrukcyjnymi» (J. Sunderland). Kiedy indziej pisano, iż z jego pracami «nasuwaja się wizje dużych kartonów w soczystych tonach czerni z dość silnym uwydatnieniem nieba i chmur» (K. Składanek). Wkrótce jednak zmienił warsztat, wcześnie dostrzegłszy przyszłość fotografii małoobrazkowej. Zarzucając także pejzaż tradycyjny, stał się w Polsce pierwszym «niezrównanym odtwórcą poezji fabrycznej» jak również «wybornym odtwórcą nowoczesnej architektury» (K. Składanek). Był kawalerem orderu Virtuti Militari V kl. oraz Krzyża Niepodległości. Śmierć poniósł w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu 9 II 1943.

Z małżeństwa z Hanną Krystyną z Gackich (zamieszkałą po wojnie w Paryżu) nie zostawił potomstwa. Archiwum fotograficzne po nim odziedziczył jego brat Ludwik (1894–1981), mieszkający w Gliwicach.

 

Łoza, Czy wiesz, kto to jest? (Uzupełnienia i sprostowania); Olszewicz, Lista strat kultury pol.; Konarski Sz., Platerowie, Mater. do biogr., geneal. i herald. pol., IV 91; – Piwocki, Hist. Akad. Sztuk Pięknych w W., Wr. 1965; Plater-Zyberk S., Epoka małoobrazkowej fotografii, „Leica w Pol.” 1937 z. 4 s. 55–7 (tamże 1937 z. 3 – reprod. licznych fot. S. P-a); Składanek K., 39 Wystawa indywidualna PTF Stefana hr. Plater-Zyberka, „Fotograf Pol.” 1932 z. 5; Sprawozdanie z zebrania dyskusyjnego na temat wystawy Stefana hr. Zyberk-Platera, tamże 1932 z. 4 s. 80; – „Gaz. Pol.” 1932 z. 3, 4, 1938 z. 24, 4 (recenzje J. S. [Jana Sunderlanda] z wystaw S. P-a); – Informacje rodziny.

Andrzej Biernacki

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Antoni Plater-Zyberk

1901-05-19 - 1977-06-12 ekonomista
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Kazimierz Smoleński

1876-03-04 - 1943-05-13
chemik
 

Ludwik Adolf Fankanowski

1864 - 1907-09-16
lekarz
 

Stanisław Chełchowski

1866-02-26 - 1907-03-23
rolnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.